Dojčenie bez bolesti    Láska, neha, zdravie 

» O DOJČENÍ
Čo by ste mali vedieť o dojčení ?

Dojčiť? To je jedna z častých otázok budúcich mamičiek. Áno, ale každý si musí v prvom rade uvedomiť, že dojčenie nie je matkina povinnosť, ale jej výhradné právo. Materské mlieko plní úlohu výživy, energie, ale najmä zabezpečuje ,,naštartovanie” imunitného systému u dieťatka.

Medzi matkami sa však nájdu aj mamičky, ktoré nemôžu dojčiť zo zdravotných dôvodov svojich alebo dieťatka. Avšak aj materské mliečko sa dá nahradiť. Dôležitým faktorom dojčenia je získavanie puta” medzi matkou a dieťaťom. Každá žena túži po dojčení svojho potomka. Myslím si, že týmto nádherným pocitom by mala byť obdarovaná každá matka. Je to jeden z najkrajších a najpríjemnejších pocitov v živote ženy - matky. Nemôže ho opísať nikto iný, len ona sama. Matky, ktoré môžu dojčiť, si prehlbujú vzájomný vzťah s dieťatkom pritúlením („styk kože s kožou“). Dojčiť sa odporúča 6-8 mesiacov. Neskôr už dieťatko potrebuje plnohodnotnú stravu. Dlhodobé dojčenie matku vyčerpáva a odčerpáva z jej organizmu dôležité látky, ktoré sa veľmi ťažko nahrádzajú výživou.

Dojčenie je krásne do chvíle, kým nenastúpia nejaké problémy. Jedným z nich sú vysušené a popraskané prsné bradavky. Je to veľmi bolestivé a často je to dôvod na „odstavenie“ dieťatka od prsníka. Mamička odmieta dojčiť. Novým trendom v starostlivosti o prsné bradavky je včasné ošetrovanie, už počas tehotenstva. Na slovenskom trhu sa objavili unikátne výrobky, ktoré uľahčujú dojčenie. Sú to lanolínové prípravky a prípravky vyrobené na prírodnej báze. Pre dieťatko sú neškodné. Matka nemusí umývať krém z prsníka pred dojčením a bradavky nie sú tak zbytočne dráždené. Pre mamičky sú prípravky výhodné a umožňujú komfort počas dojčenia. Aj napriek rôznym ťažším situáciám, matka na bolesť rýchlo zabúda.

 

VYSTIHUJÚ TO AJ SLOVÁ BÁSNIKA

Byť ženou - znamená i bolesť.

Bolí, keď stávame sa

matkami.

No, snáď najväčšou mukou

na zemi je,

bolesť v duši ženy,

ak nepozná krásu týchto

trápení.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV