Dojčenie bez bolesti    Láska, neha, zdravie 

» O TECHNIKE DOJČENIA
Techniky a polohy pri dojčení

Pre úspech dojčenia je rozhodujúca správna technika dojčenia. Nesprávna poloha pri dojčení, chybné priloženie dieťatka, sú kameňmi úrazu, ktoré môžu spôsobiť poranenie bradaviek, čím sa stanú neznesiteľne bolestivé a čo v konečnom dôsledku môže viesť k odstaveniu detí od dojčenia.

Dojčenie zo začiatku nemusí vyzerať jednoduché ani prirodzené, ale skoro každá matka to skôr, či neskôr zvládne. Veľkosť prsníkov vôbec nerozhoduje o schopnosti úspešne dojčiť. Niektorí novorodenci vedia prirodzene sať a nájsť si prsník, iní sa to budú musieť naučiť. Nebojte sa toho, musíte byť vytrvalá a spolu s dieťatkom dojčenie hravo zvládnete.

 

Najdôležitejšou časťou správneho a hlavne úspešného dojčenia ja dobré priloženie dieťatka k prsníku.


Dieťa má naširoko otvorené ústa a pery má zatlačené dozadu. Brada dieťaťa by sa mala dotýkať vášho prsníka. Vaša bradavka by mala byť hlboko v ústach dieťatka, pričom jej

koniec sa dotýka podnebia úst. Pri takomto priložení, dieťa saje za súhry dvoch pohybov: spodná čeľusť sa pohybuje hore a dolu, svalová vlna sa vlní od špičky jazyka k jeho koreňu. Spočiatku dieťa saje rýchlo, no postupne zmierňuje rytmus na nepretržité sanie tak, ako mlieko prichádza. Občas si urobí malý oddych a tieto prestávky sa predlžujú ako dojčenie pokračuje. Líčka dieťaťa sa zaokrúhľujú, nie sú vtiahnuté. Niekedy sa môžu pri pití jeho ušká pohybovať.

 

Polohy pri dojčení

Aby ste úspešne zvládla prisatie(priloženie) dieťatka k vášmu prsníku, je dôležité zvoliť si správnu a hlavne pohodlnú polohu pri dojčení. Samotné dojčenie trvá zhruba 15 až 20 minút, a preto je dôležité, aby ste si zabezpečili určitý komfort.

Najčastejšie poloha pri dojčení


Horizontálna poloha na chrbte (poloha v leže), sa hlavne využíva po sekcii (cisárskom reze). Vy ležíte na chrbte a dieťatko tváričkou smeruje k vášmu prsníku.


Horizontálna poloha na boku. Je najčastejšou používanou polohou pri dojčení. Vy aj dieťatko ležíte na boku.

 

 

 

 


„Futbalová“ poloha(poloha dieťatka pod pazuchou). Pri tejto polohe nožičky dieťatka smerujú pozdĺž vaše ho boku.
Táto poloha je vhodná pre vysatie bočného kvadrantu prsníka. 

 

 

Poloha v polo sede s podloženými nohami pod kolenami. Vhodná pre maminky po   sekcii.Dieťatko prikladáte z pravej alebo z ľavej strany.

 

 

 


Zdroj: Internet